Nieobecność to projekt Wioli Ujazdowskiej, w którym artystka podejmuje problem obecności swojej oraz innych istot żywych. Zastanawia się, jak ciało oddziałuje na przestrzeń czy rzeczywistość, co zostaje z ciała i czy jest ono równoznaczne z bytem ?

Artystka próbuje odpowiedzieć na pytania, jak postrzegana jest obecność i czy jesteśmy niczym pudła rezonansowe, które rozedrgane przekazują swoje historie ?

Ekspozycja jest też próbą podjęcia dyskusji nad tzw. hegemonią oka. Żyjemy w kulturze wizualnej, zapominając o innych zmysłach, takich jak smak oraz zapach. Dlatego to one stanowią kluczowy element w odbiorze instalacji   “Pański ogród warzywny” i  “Kwiaty, których nie ma”, powstałych we współpracy z artystką Katarzyną Kochańską.

Nieobecność to wynik kilkuletnich poszukiwań poprzedzonych takimi projektami jak: “Szczelina” stworzona we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Plan B. w Borgarnes na Islandii w 2017 roku oraz cykl “IBTW” powstały w Portugalii w ramach rezydencji OBVIA.

Wiola Ujazdowska (ur. 1988 w Toruniu) – artystka intermedialna, teoretyczka sztuki, nomadka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie studiowała również malarstwo i witraż w pracowni prof. Andrzeja Kałuckiego. W latach 2012 -2013 uczyła się w Kolońskim Instytucie Konserwacji. Od 2014 r. mieszka i tworzy głównie na Islandii. Jej prace były pokazywane m. in. w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Niemczech i na Słowacji. Zdobywczyni takich nagród i stypendiów jak: nagroda Jana Winczakiewicza, stypendium Listamannalaun, stypendium kulturalne miasta Reykjavik, stypendium Muggur. W swojej twórczości bada głównie problemy ekskluzywności i inkluzywności oraz tożsamości.